en-Száz ingatlanértékesítő mondta el, mi várható idén a hazai lakáspiacon
Csorba Dániel, ingatlanértékesítő, vlogger felmérést készített 2024-ben várható lakásárakról, tranzakciószámokról, vagy a bérleti díjak mozgásáról.
A kérdésekre több mint 100 válasz érkezett, részem van benne...


Országosan az értékesítők 4 százalék körüli áremelkedést várnak az idei év végéig és nem meglepő módon a felújított és új építésű lakásoknál számítanak nagyobb, míg a rosszabb állapotú lakásoknál kisebb áremelkedésre. Utóbbinál bizonyos területeken árcsökkenést is el tudnak képzelni.
- Ami Budapestet illeti, mind a felújított, mind az új építésű lakásoknál hasonlóak az elemzői és értékesítői várakozások, mindegyik csoport átlagosan 6-7 százalékos áremelkedésre számít.
- A fővárosi rosszabb állapotú lakásoknál viszont az értékesítői várakozások elmaradnak az elemzőkétől, előbbi csoport idénre is stagnálást, utóbbi viszont 4 százalékos áremelkedést vár.
- A budapesti agglomeráció idén is gyengébben teljesíthet mint a főváros, a rosszabb állapotú lakásoknál, házaknál az értékesítők 2 százalékos árcsökkenéssel számolnak, a felújítottaknál és új építésűeknél viszont 4-5 százalékos áremelkedéssel.
- A Balaton környékén is elsőként a jobb, újabb lakások ára kezdhet tovább emelkedni, éves szinten 5-6 százalékkal, míg a felújítandó lakások ára idén is stagnálhat.
Bár nagyon tág fogalom az, hogy Nyugat- vagy Kelet-Magyarország, általános irányokat ezekre a térségekre is tett az elemzés, de ki kell emelni, hogy itt az egyes települések között akár turisztikai attrakciók, akár különböző ipari beruházások miatt hatalmasak lehetnek a különbségek. Ahogy viszont tavaly, úgy idén is gyengébben teljesíthetnek a községek a városokkal szemben.
- Kelet-Magyarországon (ami itt a Dunától keletre eső területeket jelenti) a községek rosszabb állapotú házainál 4 százalékos további árcsökkenés is lehet, míg a felújítottaknál stagnálásra, minimális áremelkedésre számítanak az értékesítők. Feltehetően a falusi CSOK sem elég ahhoz, hogy a kistelepülésekről történő elvándorlást megállítsa.
- A keleti országrész városaiban a rosszabb állapotú lakások ára 2 százalékot csökkenhet idén, míg a jó, vagy új építésűeké 3 százalék körül növekedhet.
- Nyugaton, azaz a dunántúli községekben már a felújítandó házaknál sem várható további árcsökkenés, igaz érdemi áremelkedés sem, míg a felújítottaknál akár 5 százalékkal is mehetnek feljebb az árak.
- A nyugati országrész városaiban pedig a rosszabb lakóingatanok ára is 2 százalék felett emelkedhet idén, a jó állapotú és új építésűeké pedig akár 6 százalékkal is emelkedhet.
Végül a tranzakciószámokat kell megemlíteni, amiben az értékesítők valamivel pesszimistábbak mint az elemzők, előbbiek 113 ezer, utóbbiak 121 ezer adásvételt várnak idén Magyarországon. Összességében tehát az elemzők mellett az értékesítők szerint is mérsékelt növekedés jellemezheti idén a magyar lakáspiacot, de az egyes országrészek és lakástípusok között továbbra is nagy eltérésekre kell számítani.
portfolio cikke alapján