en-CSOK Plusz: így változik 2024-ben az otthonteremtési támogatás

A városi CSOK megszűnését követően jó híreket kaptak a gyermekvállalás előtt álló családosok. A CSOK Plusz formájában egy kedvező, államilag támogatott hitel válik elérhetővé, amelynek maximális összege a vállalt gyerekszámtól függően 15, 30, illetve 50 millió forint lehet. A korábbi konstrukcióval szemben a CSOK Plusz nem támogatás, hanem kamattámogatott lakáshitel, amelynek tőketartozása a vállalt gyermekek megszületésével csökkenthető. Milyen feltételekkel igényelhető a CSOK Plusz és mekkora összegre lehetünk jogosultak? Mikor kell megkezdeni a törlesztést és mi történik, ha nem teljesül a vállalás?
Összevonható más családtámogatási lehetőségekkel? Összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat!
Változó otthonteremtési támogatások
2024-től a kormány a városi CSOK kivezetése mellett döntött, a falusi CSOK és a Babaváró azonban maradnak, még ha kicsit más formában is. Nézzük is a legfontosabb változásokat!
Emelkedik a falusi CSOK összege
A falusi CSOK elérhető marad a támogatásra érdemesnek minősített kistelepüléseken. A jogosultak egy gyerekre az eddigi 600 ezer forint helyett 1 millió forint, két gyerekre 2,6 millió helyett 4 millió, három gyerekre pedig 10 millió helyett 15 millió forint támogatást igényelhetnek, ha lakóingatlant vásárolnak vagy építenek. Korszerűsítésre az összeg fele igényelhető.
Szigorodnak a babaváró feltételei
A babaváró maximális összege szintén emelkedik, 2024. január 1-jétől 10-ről 11 millió forintra. Viszont csökken az életkori korlát: a jövőben a hitel csak azokat a házaspárokat illeti, ahol a feleség nem töltötte be a 30. életévét. Lesz ugyanakkor egy átmeneti időszak 2024. január 1. és december 31. között, amikor a 30-40 év közötti nők is jogosultak a hitelre, amennyiben igazolják a várandósságukat.
A "városi" CSOK helyett jön a CSOK Plusz
Eltérés a korábbi CSOK kamattámogatott hitelhez képest, hogy magasabb hitelösszeg igényelhető a CSOK Plusz hitel esetében. A korábbi CSOK kamattámogatott hitellel 3 gyermek esetén is legfeljebb 15 millió forint volt igényelhető, a CSOK Plusz hitel maximuma viszont 50 millió forint.
A korábbi városi CSOK már meglévő gyermekekre is igényelhető volt, a CSOK Plusznak viszont minden esetben feltétele a gyerekvállalás. A maximális hitelösszeg megállapításánál a meglévő és vállalt gyerekeket egyaránt figyelembe veszik.
Mekkora a CSOK plusz összege?
A CSOK Plusz minimálisan igényelhető összege 2,5 millió Ft, maximumát pedig a már meglévő és a jövőben vállalt gyermekek száma határozza meg, az alábbiak szerint:
- 15 millió forint a maximális hitelösszeg, ha
- gyermektelen igénylők egy gyermeket vállalnak.
- 30 millió forint a maximális hitelösszeg, ha
- gyermektelen igénylők két gyermeket vagy
- egygyermekes igénylők egy gyermeket vállalnak.
- 50 millió forint a maximális hitelösszeg, ha
- gyermektelen igénylők három gyermeket,
- egygyermekes igénylők két gyermeket vagy
- két- vagy többgyermekes házaspár egy gyermeket vállal.
Mekkora önerő szükséges a CSOK Pluszhoz?
A jogszabályok lakásvásárlás esetére legalább 20% önerő meglétét írják elő. A CSOK Plusz előnye, hogy amennyiben a család az első közös lakását vásárolja, a hitel 10% önerővel is igényelhető. Tehát, egy 50 millió forint értékű lakáshoz az egyébként kötelező legalább 10 millió forint helyett 5 millió forint is elegendő lehet önrészként.
Mikor és mennyit enged el az állam a hiteltartozásból?
A CSOK Plusz esetén a felvett hitel tőketartozásából a második, majd minden további megszületett gyermek után 10-10 millió forint támogatást nyújt az állam. A támogatás hitelelengedés formájában valósul meg, amelyet előtörlesztésként kaphatunk meg a futamidő alatt. Ezt követően pedig a havi törlesztőrészletek is csökkenni fognak.
Mekkora a kamattámogatás mértéke?
A támogatott hitel kamata legfeljebb 3%, amely kedvezőbb, mint a piacon jelenleg elérhető 7-8 százalékos kamatú hitelek – az egyes bankok ráadásul egymással versenyezve 3% alá is mehetnek.
A kamattámogatás időtartama legfeljebb 25 év. Az igénylők az első gyermek megszületését követően 1 évig opcionálisan szüneteltethetik a törlesztést, ilyen esetben a kamattámogatás időszaka is ennyivel hosszabbodik. További könnyítés, hogy a folyósítást követő első évben nem kell a tőkét, csak a 3%-os kamatot törleszteni.
Milyen típusú ingatlanra jár az új lakáshitel?
A támogatás lakóingatlan vásárlásához, építéséhez, bővítéséhez igényelhető. Lakóház, lakás, illetve tanya vagy birtokközpont lakáscélú épületeinek vásárlására egyaránt fordítható, telek- és nyaralóvásárlásra viszont nem. Nézzük, milyen szempontokat kell még figyelembe venni a választott ingatlan kapcsán!
A lakás vételára
Ha házaspárként az első közös lakást vásároljuk, annak vételára nem haladhatja meg a 80 millió forintot. Nem első lakásba költözés, illetve a meglévő ingatlan bővítése esetén ez a határ 150 millió forint.
A lakás hasznos alapterülete
Bővítés és vásárlás esetén egyaránt létezik egy minimum alapterület, amelyet az új lakásnak vagy háznak gyerekszámtól függően el kell érnie.
- egy gyermek esetén lakásnál a 40 négyzetmétert, családi háznál a 70 négyzetmétert,
- két gyermek esetén lakásnál az 50 négyzetmétert, családi háznál a 80 négyzetmétert,
- három vagy több gyermek esetén lakásnál a 60 négyzetmétert, családi háznál a 90 négyzetmétert.
A számításnál minden gyermeket figyelembe kell vennünk, aki a háztartásban velünk együtt lakik.
támogatott lakáscélok
A CSOK Plusz az alábbi lakáscélokra fordítható:
- használt lakás vásárlása
- új építésű lakás vásárlása
- házépítés (ugyanakkor telek a hitelből nem vásárolható, azt saját forrásból vagy piaci hitelből kell fedezni)
házbővítés, ami a lakás hasznos területének minimum 12 nm-es szobával történő növelését takarja. A felújítás és a korszerűsítés viszont kikerültek a támogatott célok közül.
További kedvezmények
80 millió forint értékhatárig a visszterhes vagyonátruházási illeték alól mentes a CSOK Plusszal vásárolt ingatlan. Emellett újépítésű lakások vásárlásakor visszaigényelhető az 5 százalékos lakásáfa, építkezésnél pedig 5 millió forint összeghatárig ÁFA-mentesség illet meg minket.
Melyek a CSOK Plusz igénylésének a feltételei?
Függetlenül a kedvezményektől, mégiscsak lakáshitelről van szó, így a CSOK Plusz igénylése esetén is vizsgálják a hitelképességünket. Szükség van egy bankszámlára valamelyik magyarországi banknál, magyarországi lakcímre, valamint pozitív KHR státuszra. Emellett vannak olyan általános személyi feltételek, amelyeket a jogszabályok valamennyi igénylővel szemben elvárnak.
Milyen feltételekkel igényelhető a CSOK Plusz?
A CSOK Plusz hitelt tehát a gyermeket vállaló, nagykorú házaspárok vehetik igénybe, ahol a pár nő tagja még nem töltötte be 41. életévét. További feltétel
- a büntetlen előélet, a házaspár mindkét tagja vonatkozásában,
- a köztartozásmentesség, vagy az 5 ezer forintot meg nem haladó köztartozás, a házaspár mindkét tagja vonatkozásában.
- a kölcsönigénylés pillanatában meglévő, és már legalább 2 éve fennálló TB jogviszony, legalább az egyik igénylő vonatkozásában.
Meddig kell teljesíteni a gyermekvállalást?
A gyermekvállalásra nyitva álló határidő tekintetében nincs változás a korábbi CSOK-hoz képest:
- egy vállalt gyermek esetén 4,
- két vállalt gyermek esetén 8,
- három vállalt gyermek esetén pedig 10 év.
Mi történik, ha nem teljesülnek a vállalások?
Ha a vállalt határidőig nem teljesül a gyermekvállalás, akkor
- a kamattámogatás a határidő lejártát követő naptól megszűnik,
- az igénybe vett kamattámogatás összegét (csökkentve az időben megszületett gyermek(ek) után járó kamattámogatás összegével), a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő kamattal növelten vissza kell fizetni 120 napon belül. Továbbá a kamattámogatás megszűnésétől kezdve a fennmaradó hitel kamatozása az ÁKK 110%+1%-ra változik.
Hányszor vehető fel a CSOK Plusz?
CSOK Plusz hitelre mindenki csak egy alkalommal jogosult, akkor is, ha a már igénybe vett kölcsönt visszafizettük. A korábbi CSOK vagy a CSOK hitel nem jelent akadályt, amennyiben például a gyerekvállalás teljesült vagy a hitel visszafizetésre került.
Kombinálható más támogatásokkal?
A CSOK Plusz a Falusi CSOK-kal együtt is igényelhető, így a vidéki otthonok esetében várhatóan korszerűsítésére és bővítésére is felhasználható lesz. Az új konstrukció emellett kombinálható a Babaváró hitellel is, amennyiben a feleség az életkori követelményeknek megfelel. A Babaváró pedig önerőként is figyelembe vehető egy CSOK Plusszal vásárolt ingatlan esetén, akár teljesen kiváltva a szükséges önerőt.
kh cikke alapján
Ha segítségre van szükséged: 0670-275-2651 vagy töltsd ki az űrlapot