en-A térképszelvényről - közérthetően

14/11/2023

Akár el is bukhatjuk a lakáshitelt, ha nem stimmel a térképmásolat!

Lakáshitel igénylését megelőzően sok mindennek utánanézünk és megkérdezünk, de valóban mindenre gondolunk? Nagyon sok esetben derülnek ki ugyanis olyan információk a hitelbírálat során, amelyekre fény derülhetett volna az igénylés előtt, ha körültekintőbben járunk el. A legtöbb esetben a térképmásolat ellenőrzése marad el, pedig érdemes lenne már az elején vetni rá néhány pillantást.

Mire érdemes figyelni a térképmásolattal kapcsolatban.

1. Nem szerepel a térképmásolaton egy betonalap nélküli tároló

Elég gyakori eset, hogy a térképmásolaton nem tüntetnek fel egy kerti tárolót. Ez azonban nem okoz problémát, ha nincs beton alapja, vagyis a tároló bármikor elmozdítható. Ebben az esetben minden további nélkül megkaphatjuk a kért lakáshitelt.

2. Nem szerepel a térképmásolaton egy betonalappal rendelkező tároló

Ha ez a tároló vagy akár garázs szilárd alapokon áll, tehát nem mozdítható el és nem képezi a ház részét – azaz egy teljesen különálló felépítményről van szó –, akkor előfordulhat, hogy minimálisan kevesebbre értékelik az ingatlant az értékbecslés során, mint amennyiért meg szeretnénk vásárolni. Ettől függetlenül a legtöbb banknál az ingatlan elfogadható lesz a kölcsön fedezeteként. Ekkor csak abban az esetben csökkenhet az elérhető hitelösszeg, ha a bank által elvártnál (minimum 20%) kevesebb önerővel rendelkezünk.

3. Az ingatlan elválaszthatatlan részét képező kazánház nem szerepel a térképmásolaton

Ennél nagyobb gondot okozhat, ha az ingatlan elválaszthatatlan részét képező kazánház vagy terasz nem szerepel a térképmásolaton. Ez akkor fordulhat elő például, ha az ingatlanhoz utólag lettek hozzáépítve ezek a részek. Ebben az esetben néhány bank elutasíthatja kérelmünket, más bankok pedig a tényleges forgalmi értéknél kevesebbre értékelik majd az ingatlant, így kiemelten fontos a megfelelő bank kiválasztása. Ráadásul mindenképpen érdemes azzal is számolnunk, hogy az alacsonyabb ingatlanérték miatt esetleg nem kapjuk meg a kért hitelösszeget. Ez akkor lehet különösen kellemetlen, ha már kifizettük a foglalót, a hitelből hiányzó összeget pedig önerőből nem tudjuk kipótolni. Emiatt pedig akár a foglalót is elbukhatjuk.

Van megoldás azonban arra is, ha mindenképpen a kért hitelösszegre van szükségünk: egy földmérő segítségével feltüntetjük a hiányzó részeket a térképmásolaton, majd ezt követően a hitelbírálat gond nélkül mehet tovább. A térképmásolat módosítása viszont hosszadalmas lehet, emiatt pedig kicsúszhatunk a hitelbírálati határidőből. Ha ez történne, akkor újra be kell adnunk az igénylést, azaz ismét össze kell szedni az ehhez szükséges dokumentumokat is.

Ha a térképmásolaton nem szereplő terasz fából készült, tehát nem rendelkezik betonalappal, akkor nem elvárás, hogy szerepeljen a másolaton.

4. Lakófunkcióval rendelkező helyiségek nem szerepelnek a térképmásolaton

A legnagyobb problémát a lakóhelyiség hiánya okozhatja. A lakáshitel mellett akár a csok támogatást is elbukhatjuk például akkor, ha egy 27 négyzetméteres kis házat több évvel ezelőtt kibővítettek, ami így 83 négyzetméter lakótérrel rendelkezik. A családi otthonteremtési kedvezmény igényléséhez ugyanis teljesítenünk kell a csok feltételeit, többek között a hasznos alapterületre vonatkozó minimális elvárást is. Eszerint a térképmásolaton is feltüntetett minimum négyzetméternek már egy meglévő vagy vállalt gyermek esetén is el kell érnie legalább a 40 négyzetmétert. Mivel ez a feltétel a fenti példa esetében nem teljesül, a csok támogatásra sem leszünk jogosultak. Ennek hiányában pedig az illetékmentességtől is eleshetünk, ami nem kis veszteség, hiszen a vagyonszerzési illeték alapesetben az ingatlan értkékének 4%-a szokott lenni, bár ez a lehetőség 2024-ben megszűnik…legalább is nem tervezik a meghosszabbítását.

A banki hitelbírálatot ugyancsak jelentősen befolyásolhatja ez a helyzet: akár a vételár 70%-át is bekérheti a bank önerőnek. Ez 25 millió forintos vételár esetén azt jelentené, hogy a maximálisan felvehető hitelösszeg 20 millió forint helyett csak 8 millió forint lehet. (Amennyiben abból indulunk ki, hogy a pénzintézet – igazodva a jogszabályi feltételhez – alapesetben a vételár 80%-át megfinanszírozza lakáshitelből.)

5. A telekhatár tévesen lett felrajzolva

Nemcsak maga az ingatlan, hanem a hozzá tartozó részek is szerepelhetnek tévesen a térképmásolaton. A legtöbb bank kizárólag jogilag rendezett térképmásolatot fogad el, tehát nem csak az ingatlan határainak, hanem a telek határainak is tükröznie kell a valóságot. Ha a telekhatár tévesen lett felrajzolva, azt mindenképpen célszerű rendezni még a hiteligény beadása előtt. Ez egy viszonylag hosszabb folyamat, tehát ha rövid időn belül szeretnénk beköltözni az ingatlanunkba, akkor érdemes lehet utánajárni a térképmásolatra való feljegyzési folyamat hosszának, mielőtt aláírjuk az adásvételi szerződést!

A térképmásolatot azért is érdemes idejében ellenőrizni, mert ha rendezetlen viszonyokat találunk, akkor ez az alku során mindenképpen a segítségünkre lehet. Hiszen az ilyen helyzet az ingatlan eladhatóságát bizony alapvetően rontja.

6. A ház és udvara elzárja a mögötte lévő ingatlant

Ritkábban, de előfordul az is, hogy a kiszemelt ház és a hozzá tartozó udvar akadályozza a mögötte lévő ingatlan megközelíthetőségét. Ilyen esetben a hátsó szomszédnak biztosítanunk kell a bejárást a mi leendő ingatlanunkon keresztül. Ez nem zárja ki a hiteligénylést és a csok támogatást, de jelentős plusz kiadást jelenthetnek a különböző ügyvéd vagy közjegyző által ellenjegyzett okiratok, amelyek ebben az esteben a jogi rendezettséghez elengedhetetlenek.

Bankmonitor cikke alapján.